Komunikat:Z powodu choroby firma została zlikwidowana

  
  

Czytasz: Kominki z płaszczem wodnym

Uwaga: artykuł napisany w 2002 roku, stąd "trochę" nieaktualny - dzisiejsze konstrukcje kominków, ich wyposażenie i sterowniki to zupełnie inna jakość. Producenci dołożyli starań, aby maksymalnie poprawić bezpieczeństwo, konfigurowalność i możliwości zastosowań kominków w najrozmaitszych układach hydraulicznych.

Ale... w żadnym razie nie zwalnia nas to z obowiązku zastanowienia się nad konkretnym rozwiązaniem w naszym domu.

Kominki z płaszczem wodnym – uwagi praktyczne.

Wielokrotnie, jako serwisant urządzeń grzewczych, zetknąłem się z turbokominkami konstrukcyjnie przeznaczonymi do pracy w układach otwartych – a właściwie z problemami, jakie ich użytkownikom nastręczały „niefrasobliwie” zamontowane urządzenia.

Pomijam tutaj instalacje grzewcze grawitacyjne, gdzie, jeżeli tylko instalator nie przesadził z „odchudzaniem” średnicy rur, w eksploatacji nie natrafiamy na żadne problemy.

Na kolejnych przykładach coraz bardziej rozbudowanych instalacji grzewczych spróbuję przedstawic występujące dośc często problemy związane z ich użytkowaniem oraz sposoby unikania przykrych niespodzianek.

Wspominam tutaj o kominkach przystosowanych do pracy w układach otwartych, ale identyczne problemy pojawiają się z kominkami z wewnętrznym wymiennikiem ciepła do pracy w układach zamkniętych.  Zdecydowana większośc sprzedawanych kominków (turbokominków) to urządzenia przystosowane do pracy w układach otwartych, stąd koniecznośc stosowania płytowych wymienników ciepła (lub innych rozwiązań) odseparowujących zamknięty układ centralnego ogrzewania od kominka. Oznacza to także dodatkową pompę, zawory, komplikację montażu – dlatego opłaca się, pomimo wyższej ceny, zakupic kominek przystosowany do pracy w układach zamkniętych. Całkowity koszt instalacji będzie wówczas niższy.

 

Strefa szperacza:


Strony techniczne:
  • link do  Beretta
    link do Ariston
    link do Wolf
  • Ciepło-TECH
    De Dietrich
  • KAN-therm


Często u nich bywam: